Okolí

Okolí

Region, ve kterém vám bude dobře po těle – to je vizitka tzv. Západočeského lázeňského trojúhelníku, ve kterém leží náš penzion. Doznívající vulkanickou činnost na okraji Slavkovského lesa totiž provázel vznik minerálních pramenů, které učinily západočeský region světoznámým. V čele s městem Karlovy Vary, jehož zakladatelem byl slavný český vladař Karel IV., čítá oblast řadu dalších, neméně významných lázeňských měst, hojně navštěvovaných pacienty i turisty. Ti si mohou zdejší pobyt zpestřit výlety za unikátními výtvory přírody i člověka, kterých je v okolí „magického“ trojúhelníku bezpočet.

Chráněná krajinná oblast Slavkovský les má charakter náhorní plošiny, mírně se svažující k severu. Prakticky po celém jejím obvodu najdeme lázně a lázeňská města. Největším a nejdůležitějším centrem oblasti je město Karlovy Vary, které založil Karel IV. ve druhé polovině 14. století. Ačkoliv byly blahodárné účinky zdejších pramenů údajně známy už v 10. století, skutečný rozkvět lázeňství zažil region až mnohem později, v 19. století. Na samotném konci 18. století přitom byly založeny Františkovy lázně, o pár desetiletí později pak Mariánské lázně. Lázeňský trojúhelník se tak uzavřel.

Nejzápadnější turistický region přiléhá k sousednímu Německu. To s sebou nese jistá specifika, kterými jsou dvojjazyčné názvy některých pamětihodností i ulic. Nejzápadnějšími městy České republiky jsou města Aš a Hranice, která, podobně jako okresní město Cheb, žijí čilým pohraničním životem.

Pěší turistika

Slavkovský les nabízí bezpočet dobře značených turistických tras. Zajímavá je zejména 1,5 km dlouhá naučná stezka vedoucí přírodní rezervací Kladské rašeliny na Prameny. Oblíbeným cílem je také Goethova skalka nad silnicí z Hazlova do Aše. Bizarní křemencové skály nesou jméno po slavném německém básníkovi, který toto místo hojně navštěvoval. Komorní hůrka je název nejmladšího středoevropského vulkánu nedaleko Chebu, ke kterému rovněž vede turistická trasa. Vzhledem k počtu zajímavostí a turistických tras v celém regionu je dobrým nápadem pořízení podrobné turistické mapy. Tu lze koupit v každém větším městečku.

Cykloturistika

Západočeský region je plný dobře značených cyklistických stezek. Zejména v okolí Mariánských lázní, Kladské, Pramenů nebo Lázní Kynžvart. Jedna z nich vás zavede třeba z Františkových lázní k přírodní rezervaci SOOS, další z města Hranice do Skalky u Chebu. Většina tras je určena fyzicky zdatnějším cyklistům, nezřídka je zapotřebí zdolat náročnější stoupání.